Amerykańska farma w polskim wydaniu

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej przyniosły światu bardzo wiele, w zasadzie w każdej sferze życiowej. Poza wielkim drapaczami chmur, technologią i całym cyberświatem, warto także nieco cofnąć się do początków….A dokładniej wybrać się na wiekową….farmę!?
To właśnie amerykańskie, preriowe domki są dużą inspiracją dla architektów wnętrz, którzy tworzą chatki rodem z farmhouse styl. Jak rozpoznać ten trend w pomieszczeniu? Wystarczy zwrócić uwagę na kilka bardzo charakterystycznych rzeczy!

1.Brak tapet i ostrych kolorów na ścianie

Na amerykańskiej farmie próżno szukać krzykliwych ścian, czy geometrycznych tapet. Tu barwy są stonowane. Zazwyczaj dominującym kolorem jest biel, ewentualnie zbliżony do niego beż. Nie tylko jadalnia, czy sypialnia są takie, ale i łazienka oraz kuchnia.

2. Naturalne drewno jest…wszędzie!

Farma automatycznie kojarzy się z naturą, zatem nie ma nic bardziej bliskiego Matce Ziemi, niż…drewno! Występuje ono dosłownie wszędzie! Na ścianach, podłodze i suficie! Są tu nie tylko solidne meble, kominek, ale i belki stropowe. Wszystko bardzo surowe i ciężkie.

3. Miękko, miło, puszyście

Farmhouse style z pozoru jest nieco “babciny”. W wiejskim domku bowiem jest miejsce na zasłony, firany, serwety, obrusy i ręczniki. Do tego narzuty, koce, poduszki. Najlepiej, gdyby były one bardzo wiekowe i jeszcze wykonane ręcznie, a nie z sieciowego klepu. Tu sprawdzą się lniane, bawełniane oraz wełniane materiały. Jest tu również miejsce dla wstążek, tasiemek, falbanek, czy koronek.

4. Ceramika z duszą

Ten styl zdecydowanie zmusza nas do odkurzenia zapomnianej ceramiki, czy porcelany. W wiejskim domku sprawdzą się wiekowe wazony, kubki, filiżanki, czy dzbanki. W oknie można także ustawić porcelanowe figurki, a w łazience mydelniczki.

5. Wiekowe przedmioty

Co ciekawe w wiejskiej chatce nie muszą wszystkie rzeczy być, jak od kompletu. Jest tu bowiem miejsce na pojedynczy, stary, bujany fotel oraz zapomnianego konika na biegunach. W ogóle im różnorodniej, tym ciekawiej! Warto zatem kompletować różne przedmioty, takie jak: cynkowe wiadra, które można ustawić zamiast wazonu, czy jako miejsce do przechowywania parasolek. By nadać całości charakteru farmhouse styl, warto również gdzieniegdzie ustawić wiklinowy kosz, wiekową miotłę ze słomy, czy stworzyć lampion ze starej lampy naftowej.