Choć to XXI wiek, nadal koło niektórych bloków strach przejść, a jeszcze większy wejść do niektórych klatek schodowych. Bałagan przy śmietnikowych wiatach, nieporządek na podwórkach, brudne okna, lepiące się poręcze i klamki oraz nieprzyjemny zapach świadczą o jednym – nikt tu nie sprząta albo sprząta rzadko i byle jak. A przecież czystość lubimy.
I czystości żądamy
Za tę czystość i utrzymanie porządku płacimy w comiesięcznych czynszach. Prężnie działające wspólnoty mieszkaniowe problemów z czystością nie mają, bowiem do realizacji tego zadania wybierają albo solidne firmy zewnętrzne, albo same zatrudniają odpowiednich ludzi. Dobrze rozumieją, że niezadowoleni z usług klienci mogą szybko znaleźć innego zarządcę, a wspólnocie przyczepić łatkę „biorących pieniędzy za nic”. Tak na podlegających pod takie wspólnoty terenach każdego dnia można zobaczyć kręcących się po klatkach, parkingach innych częściach wspólnych ludzi, których zadaniem jest utrzymanie porządku.
Co należy do zadań osób zajmujących się sprzątaniem?
To zależy od podpisanej umowy i określonej w niej częstotliwości świadczonych usług (jednorazowa, kilka razy w tygodniu, codziennie). Zazwyczaj strony umawiają się na zamiatanie i mycie klatek schodowych, pomieszczeń gospodarczych (suszarnia), wind i podnośników, mycie drzwi, okien, parapetów i przeszkleń, sprzątanie z piasku, śmieci chodników, podjazdów, dróg wewnętrznych i placów zabaw, opróżnianie koszy. Bardzo często w zakresie usług znajduje się maszynowe czyszczenie hal garażowych, pielęgnacja zieleni wokół bloku lub osiedla, drobne prace techniczne. Czasem w umowach zawierane są usługi niestandardowe (jeśli firma sprzątająca ma je w swojej ofercie) tj. mycie elewacji, czyszczenie rynien.
Ponieważ ofert podmiotów prowadzących sprzątanie wspólnot mieszkaniowych jest dużo, firmy sprzątające podnoszą standardy swoich usług – osoba delegowana do utrzymania czystości jest wyposażona w profesjonalny sprzęt (nie tylko miotła i mop z wiadrem) i specjalistyczne środki czystości. Niektóre firmy wyposażają pracowników w odzież roboczą z logo lub identyfikatory, po to by wyróżnić pracowników (dzięki temu nikt na przykład nie ma wątpliwości, dlaczego dana osoba kręci się w pobliżu piwnic lub spaceruje po hali garażowej), a jednocześnie zwiększyć rozpoznawalność. Sumienne wykonywanie obowiązków przez firmę sprzątającą oznacza zadowolenie mieszkańców, spokój i satysfakcję wspólnoty i pewną pracę dla podwykonawcy. A o to w tym wszystkim wszak chodzi.