Popularność usługi, jaką jest dezynfekcja pomieszczeń stale rośnie. Jest to efekt coraz większej świadomości społeczeństwa, a także ekspansji kulturowej, która przyczynia się do szybszego rozwoju różnego rodzaju bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. Najpopularniejsze metody dezynfekcji to ozonowanie, metoda wymrażania, metoda termiczna i wykorzystanie specjalnie opracowanych generatorów. Czy wszystkie metody dezynfekcji pomieszczeń są tak samo skuteczne?
Dezynfekcja pomieszczeń – zastosowanie
Dezynfekcja, czyli odkażanie pomieszczeń to zabieg stosowany w wielu przypadkach. Często jest koniecznością, ale coraz chętniej jest to usługa wykonywana dla indywidualnych klientów, którzy chcą przygotować mieszkanie na wynajem czy dbają o zachowanie wysokich standardów higieny. Jakie rodzaje dezynfekcji wykonuje się najczęściej?
Dezynfekcja mieszkań
Chociaż wielu osobom wydaje się, że regularne sprzątanie mieszkania wystarczy, to najlepsze efekty usuwania różnych drobnoustrojów zapewnia dezynfekcja. W otoczeniu ludzi mieszkających w domach jednorodzinnych, mieszkaniach w bloku czy w kamienicach żyje wiele groźnych patogenów, które są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Jedynym sposobem ich zwalczania jest dezynfekcja. Zwykle dbanie o czystość wystarcza, jednak zdarzają się sytuacje, w których odkażanie to czynność obowiązkowa, np. śmierć bliskiej osoby lub choroba zakaźna.
Dezynfekcja przestrzeni biurowych i urzędowych
Zakłady pracy, urzędy i inne instytucje to miejsca, w których codziennie przebywa jednocześnie wiele osób. Sprzyja to szybkiemu rozprzestrzenianiu się różnych wirusów i bakterii. Wykonanie dezynfekcji pomieszczeń biurowych, urzędowych, ale także korytarzy czy części wspólnych, takich jak stołówki lub łazienki pozwala ograniczyć ryzyko związane z występowaniem w takich miejscach niebezpiecznych drobnoustrojów.
Dezynfekcja pojazdów
W samochodach osobowych, którymi zwykle przemieszczają się tylko członkowie rodziny, zwykle nie ma potrzeby, aby wykonać dezynfekcję. Oddzielną kategorią są jednak pojazdy służące do transportu publicznego czy taksówki, w których przebywają różne osoby, o różnych porach dnia, z różnym zagęszczeniem. Udowodniono, że wiele bakterii i wirusów przenosi się drogą kropelkową. Nie oznacza to jednak, że zarazić można się tylko poprzez rozmowę z osobą chorą. Wystarczy, że dotknie się skażonej powierzchni, a następnie dotknie okolic twarzy. Dezynfekcja pojazdów to bardzo ważna kwestia, ponieważ pasażerowie mogą zarazić się takimi chorobami jak COVID-19, grypa, wszawica, gruźlica, świerzb, FAV czy choroba brudnych rąk.
Rodzaje dezynfekcji
To, jakie metody, techniki i urządzenia wykorzystuje się do dezynfekcji zależy od tego, jakiego rodzaju pomieszczenie, przestrzeń czy materiały trzeba odkazić. Innych środków używa się w zależności od tego w jakich celach jest używane, jaki rodzaj sprzętu się w nich znajduje itp. Wyróżnia się trzy metody dezynfekcji. Są to dezynfekcja fizyczna, chemiczna i termiczno-chemiczna.
Dezynfekcja fizyczna
- wykonywana za pomocą pary wodnej o temperaturze ponad 100 stopni Celsjusza
- wykonywana z użyciem promieni UV o długości fali 256 nanometrów – jest to długość, która niszczy drobnoustroje na powierzchniach i w powietrzu
Dezynfekcja chemiczna
Polega na wykorzystaniu różnych związków i substancji, które dzięki chemicznym reakcjom mają właściwości bakteriobójcze. Są to między innymi:
- alkohol,
- fenole,
- związki halogenoforowe,
- utleniacze,
- aldehydy,
- kwasy,
- substancje powierzchniowo czynne.
Dezynfekcja termiczno-chemiczna
Jest pomieszaniem metody chemicznej z wykorzystaniem wysokiej temperatury.
Skuteczne metody dezynfekcji pomieszczeń – polecane metody
Miejsca, z których często korzystamy powinny posiadać określone cechy. Aby można było bezpiecznie z nich korzystać konieczne jest, aby spełniały standardy higieny. Dzięki temu jazda autobusem, metrem, taksówką czy przygotowanie posiłków w kuchni pracowniczej będzie bezpieczne. Czystość łatwo zachować regularnie przecierając powierzchnię wodą z mydłem lub innym środkiem myjącym.
Warto wycierać także poręcze, klamki, blaty czy włączniki świateł. Skutecznym sposobem na pozbycie się drobnoustrojów z całego pomieszczenia, także z powietrza, są różne metody dezynfekcji, wśród których wyróżnia się ozonowanie, jako metoda najbardziej wszechstronna.
Ozonowanie
- najsilniejsza metoda dezynfekcji
- niszczy różnego rodzaju organizmy z rodzin bakterii, wirusów, grzybów
- usuwa także zapachy
- sprawia, że w pomieszczeniu szybko czuć świeże powietrze
- po krótkim czasie możliwe jest korzystanie z dezynfekowanego pomieszczenia
Metoda opryskowa
- polega na rozpylaniu specjalnego preparatu, który rozpyla się bezpośrednio na powierzchnię
- przynosi szybkie efekty
- możliwość korzystania z pomieszczenia na krótko od wykonania dezynfekcji
- powinna być wykonywana jedynie środkiem z atestem (!)
Metoda wymrażania
- dezynfekcja bez użycia środków chemicznych
- metoda bezinwazyjna
- bezpieczna dla wszystkich domowników, także dla zwierząt
Metoda termiczna (sucha para wodna)
- do metody zamgławiania używa się specjalnego generatora (zamgławiacza)
- zapewnia wysoką skuteczność
- umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc
- metoda z użyciem technologii HOT FOOG o temperaturze 245 stopni Celsjusza
Nowoczesne metody dezynfekcji pomieszczeń – Vector Usługi
Stale rosnące zapotrzebowanie na dezynfekcję pomieszczeń sprawia, że profesjonalne firmy oferujące usługę dezynfekcji pomieszczeń rozszerzają swoje usługi, wprowadzając do oferty nowatorskie metody dezynfekcji. Jedną z nich jest doświadczona firma Vector, która proponuje jako jedną z kilku metod realizowanych przez nią dezynfekcji w Łodzi, metodę maszynową na gorąco z efektem Airofog 3 lub użycie generatora ULV-Airofog z wykorzystaniem technologii kapsułkowej.
Firma Vector Usługi – dezynfekcja Łódź i cała Polska
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź
Telefon: 725 392 578
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl