Poradniki dotyczące sprzątania pomieszczeń wspólnych w biurze
Sprzątanie pomieszczeń wspólnych w biurze jest zadaniem, które wymaga regularnej pielęgnacji. Od czystości biura zależy nie tylko wizerunek firmy, ale również samopoczucie pracowników. Jakie są zasady utrzymywania porządku w miejscach użyteczności ogólnej?
1. Planowanie porządku
Zarządzając czystością w biurze trzeba mieć jasny plan. Przede wszystkim należy określić, która część biura będzie dzisiaj sprzątnięta. Dzięki wyznaczonym terminom można uniknąć chaosu i zapomnień o konkretnych zadaniach.
2. Utrzymywanie porządku
Utrzymywanie porządku w pomieszczeniach wspólnych to zadanie, z którego powinniśmy uczynić nawyk. Pomieszczenia sanitarno-higieniczne, kuchnia i recepcja powinny być sprzątane codziennie. Porządek w salach konferencyjnych i szatniach można utrzymywać raz w tygodniu.
3. Sprzęt i środki czystości
Jako pracodawcy musimy zapewnić pracownikom adekwatne środki i sprzęty do utrzymywania porządku. Powinniśmy również dbać o ich jakość i otwarcie informować o konieczności używania ich w sposób właściwy. Takim sprzętem są między innymi mopy, odkurzacze, worki na śmieci i ściereczki.
4. Wymagania względem pracowników
Nie tylko pracodawca, ale również jego pracownicy są odpowiedzialni za utrzymanie porządku w biurze. W związku z tym należy nakłaniać zatrudnionych do podejmowania aktywności związanych ze sprzątaniem pomieszczeń wspólnych. Pracownicy powinni wykazywać się współodpowiedzialnością i chęcią do wykonywania obowiązków względem porządku.
5. Kontrola jakości sprzątania
Regularne kontrole jakości sprzątania to klucz do utrzymania czystości w biurze. Pracodawcy powinni podjąć decyzję w jakim trybie będą przeprowadzać kontrole: dzienna, tygodniowa, czy miesięczna. Dzięki temu można łatwo ustalić zakres problemów i zadań.
Podsumowując, utrzymanie czystości w pomieszczeniach wspólnych biura jest zadaniem wymagającym pracy i planowania. Dla osiągnięcia dobrych efektów czystościowych warto zastosować się do powyższych zasad, korzystać z dobrych środków i kontrolować jakość realizowanych prac.